• içten içe ak parti icraatlerini beğenen solcu

  7.
  zonguldak yolunda mide bulantısından geberirken son yıllarda dörtlü karayollarında denizi seyrederek ilerleyen batı karadeniz solcusudur.
  ... arenadasneijder
 • anası bal gibi gavur olan padişahlar

  3.
  yavuz sultan selim ve öncesi padişahların anneleri genellikle türk'tür ve anadoludaki beyliklerin kızlarıdır. fakat daha sonraki padişahların büyük bir çoğunluğu devşirme kadınlarla evlenmiştir. bunların da genelde siyasi sebebi vardır ve bi'nevi osmanlı'da islamcılığın türkçülüğü bastırması olayının ispatlarındandır.

  çünkü sadece hareme yabancılar alınmakla kalmamış aynı zamanda saray çalışanları ve danışmadakiler de yabancılardan seçilmiştir.

  not: burada pek çok ateist, kendileriyle ters düşen herkes gibi beni de şakirtler grubuna dahil ediyor lakin bu genellemeyi de hiç üstüme alınmayacağım.
  ... arenadasneijder
 • şarap bardağı

  15.
  onunla çay bile içmişliğim vardır.
  -1 ... arenadasneijder
 • nuri bilge ceylan kahvaltısı

  5.
  çay karıştırılırken kaşığın çıkardığı sesin şiddetidir, sandalyeye yerleşmeye çalışırken pantolonunuzun sürtüşme esnasında çıkardığı sestir, sokakta oynayan çocukların sesinin pencereler tarafından bastırılmış olsa da hafiften bi duyulmasıdır, yoldan geçen arabaların asfaltta çıkardıkları sesin belirginliğidir, zeytin çekirdeğini elinize götürürken o vıcık vıcık sestir, dudaklarınızdaki şapırtıdır, insan sesi haricinde diğer tüm seslerin ahenkle duyulmasıdır.
  1 ... arenadasneijder
 • fehmi mert günok

  244.
  verilen şansları genelde kötüye kullanmasına rağmen hala inatla şans verilmeye devam edilen kalecidir. galatasaraylıyım ve milli takımda mert günok ismine tanınan şans aykut erçetin, ufuk ceylan gibilerine tanınsa ve onlar da her seferinde bu şansı kötüye kullansa "çağırmayın lan şu adamları" derdim emin olun. mert günok olmamıştır, olmakta mıdır o da şüpheli. belki de birkaç yıl sonra ptt 1.ligde dolaşacak bir adama verilen şansa bak.
  ... arenadasneijder
 • facebookta atatürk temalı profil fotografları

  5.
  muhtemelen kemalist sayfalardaki uydurma hikayeleri paylaşan facebook hesaplarındaki insanların kullandığı fotoğraflardır. karikateist gibi ateist sayfalarda da sık sık görülür.
  2 -2 ... arenadasneijder
 • bilimin henüz açıklayamadıklarına sığınan dinci

  6.
  "bilimin sunduğu her şey doğrudur, kabul etmek zorundasın" cümlesini, yahut buna yakın bir cümleyi kuran ve tarihin getirdiği süreçte defalarca göt olan ateistlerin yanılgısının farkında olan kişidir.

  darwin 19.yüzyılda türlerin kökenini yazdığı sırada, dünyada canlılığın 100 milyon yıldır varolduğu düşünülüyordu.
  evrenin genişlediği gerçeğini 1930 yılına kadar einstein dahi kabul etmedi. (bkz: zariyat suresi)
  1997 yılına kadar neanderthal insanlarından kimsenin haberi yoktu ve insanoğlu bugünkü zekasına 60.000 yıl önce kavuştu sanılıyordu.

  hem ulan bilim bu kadar ilerlememişken dünyada ateist yok muydu sanki? schopenhauer, voltaire'nin evrimden haberleri mi vardı? evrenin genişlediğini hiç öğrenmemiş olan nietszche de ateist değil miydi? sartre, camus gibilerin neanderthalden, tanrı parçacığından haberleri var mıydı?

  ateizm, bilime muhtaç mı sanıyorsun? bilim geliştikçe ateizm temellendiriliyor mu sanıyorsun? ortada evrenin genişlediğinden, atom altı parçacıklardan bahseden ve bilimin sunduğu her şeyin sinyalini veren kutsal kitaplar varken, tutarsızca ilerleyen ateizmi inanç edinmelerini mi istiyorsun insanlardan?

  şimdi sen hala başkasının yanlışları halinde ilerleyecek olan bilimi dogmatik bir inanca çevirmeye devam mı edeceksin? et bakalım. komik seni.
  -1 ... arenadasneijder
 • pascal ın bahsi

  5.
  (bkz: 31 yaşında sinema mezunun pascal a cahil demesi)
  -2 ... arenadasneijder
 • müslümanı çökertecek tek soru

  9.
  insan gibi düşünen tanrı yerine tanrı gibi düşünen insan modeline geçiş yapıldığında cevabının alınabileceği sorulardır.
  2 -1 ... arenadasneijder
 • dinlerin gerekliliği

  6.
  richard dawkins'in darwinist bir toplumda yaşamak istemeyeceğini söylemesi, atatürk'ün "dinsiz milletlerin devamı yoktur" sözünün hatırlanılması üzerine bir kez daha fark edilebilecek bir gerekliliktir.

  son yıllarda amerika'da görülen islam ve müslümanlığa karşı ılımlı yaklaşma politikası da bu gerekliliğin bir çeşit ispatıdır. uyuşturucu, kokain ve metamfetamin kullanımının yaygınlaştığı ve gençlerin ölüm oranının yoğunlaştığı güney eyaletlerinde "çocuklar lisede uyuşturucu kullanıp öleceğine müslüman olsunlar daha iyi" mantığının yaygınlaştığı bile söylenebilir.

  her ne kadar ateist bir şahıs, dinlerin dünyayı daha güzel kıldığı mantığının yerine dinlere bağlı kısıtlamaların altını çizmeye kalksa da bu gerekliliği ateist bir toplum düşündüğünde kavrayabilecektir.

  rusya'da 80, çin'de 180, amerika'da 45 milyon ateist yaşıyor sevgili dostum. dünyada 500-700 milyon ateist var. ve inan bunların hiçbiri senin aklında çizdiğin yardımsever, insan canlısı, sevimli ateist prototipine uygun değil.

  dünyada en çok intihar vakalarının görüldüğü ülkeler belçika, hollandave baltık ülkeleri. yani ateizm oranının %40'ın üstünde olduğu ülkeler. meksika ve güney amerika'da uyuşturucu çeteleri ve bu işin piyasasının en çok döndüğü şehirler aynı zamanda ateist oranının en yaygın olduğu şehirler. türkiye'de pkk'yı fikren ve fiilen destekleyen insanların büyük bir çoğunluğu ateist. milyonlarca katil, uyuşturucu bağımlısı, suçlu, terörist, terör yanlısı ateist içinde bill gates, john lennon, aziz nesin, fazıl say, hawking gibileri düşünerek kendine "muhteşem ateist ütopyası" çizebilirsin ama öyle olmadığını sen de biliyorsun.
  1 -2 ... arenadasneijder
 • i don t care

  93.
  athena'nın köpek şarkısında "bana ne" olarak çevirdiği şarkı sözü.
  (bkz: kurt cobain)
  (bkz: breed)
  -2 ... arenadasneijder
 • pascal ın bahsi

  2.
  kabaca "inanan bir şey kaybetmez, inanmayanın kazanacağı hiçbir şey yoktur" mantığının temellendirilmiş halidir. bugün ateistlerin "sakat mantık, cahil mantığı" diye adlandırdığı olayın mantık çerçevesinde yorumlanmış halidir. 14-23 yaş arası muhtemelen üniversite mezunu bile olmayan ateistlerin cehaletle suçladığı kişinin pascal olması da hayli komiktir.

  şuradan daha iyi şaapılabilir: http://ealpaydin.blogspot...012/11/pascaln-bahsi.html
  1 -4 ... arenadasneijder
 • bilimin henüz açıklayamadıklarına sığınan dinci

  3.
  (bkz: ruh)
  (bkz: bilinç)
  (bkz: iyilik yapma güdüsü)
  (bkz: güzel)
  (bkz: ahlak)
  (bkz: namus)
  (bkz: evrim içinde devrim)
  (bkz: analoji)
  (bkz: modern psikoloji)
  (bkz: pascal ın bahsi)
  -2 ... arenadasneijder
 • ateizmi çökertecek tek soru

  45.
  kambriyen dönemde hayvanların atalarının oluşumu 30 milyon sürerken, homo sapiens nasıl oldu da 1,7 milyon yılda bu kadar büyük değişim geçirdi?

  insanoğlu bugünkü zekasına 60.000 yıl önce kavuştuysa, neden 300.000 yıl önce yaşayan neanderthaller ölülerini eşyalarıyla birlikte gömdüler?

  neden ensest ilişkiye içten içe karşı çıkıyorsun?

  içindeki iyi, güzel, ahlak, namus kavramı doğduğun andan beri beyninde var olduğunu açıklayan modern psikoloji tezleri yalan mı söylüyor?
  1 -2 ... arenadasneijder
 • sırrı süreyya önder

  1136.
  sürekli kendisinin ve seçmenlerinin aslen "türk" olduğunu hatırlattığı siyasetçi, yönetmen, senarist.

  neden bu adamın sürekli türk olduğunun altı çiziliyor anlamış değilim. biz sırrı süreyya önder kadar, deniz gezmiş'in, yusuf'un, hüseyin'in de türk olduğunu biliyoruz. hatta mahir çayan ile hemşehri olduğumu da biliyorum. birinin etnik kökenini sanki kusuruymuş gibi söylemek ne kadar yanlışsa, birinin görüşününün doğruluğunu ispatlamak için onun ırkını vurgulamak da o kadar yanlış.

  sırrı süreyya'ya gelirsek, kendisini afilli filintalar ekibi, onur ünlü ve murat menteş ile olan yakınlığından ötürü severdim. 24 tv'de yayınlanan kafa dengi programından da tanırdım. ama bdp'ye geçmekle yanlış yaptı kendisi, ayıp etti. hele hele şu nevruz günü apo'nun mektubunu okuyup "biz senin için savaşa da varız başkanım" pankartıyla dolaşan bir kalabalığı coşturdu ya hani, işte o zaman bir gram saygım kalmadı kendisine. hatta bırak saygıyı ana avrat düz gittim.

  barış süreci(!) sonrasında kendisine ne olacağını en çok merak ettiğim şahıslardan birisidir.
  3 ... arenadasneijder
 • sıçtın mavisi

  181.
  makroekonomi finaline 2 saat kalmış olmasına rağmen sempatik gelen mavidir. hatta baya baya da güneş doğdu, bildiğin açık mavi oldu şu an. 10 alsam geçiyorum ne sıçıcam be mavi?
  ... arenadasneijder
 • asansörde yiyişen türbanlı

  301.
  sahilde yiyişen çağdaş cumhuriyet kızından pratikte farkı yoktur.
  5 -1 ... arenadasneijder
 • six feet under

  134.
  --spoiler--
  her aklıma gelişinde "insan babası öldüğü gün seks yapar mı lan?" sorusunu sorduğum dizidir.
  --spoiler--
  ... arenadasneijder
 • abraham lincoln

  53.
  siyahi haklarını savunan malcolm x ve martin luther king'in ve eşcinsel haklarını savundan harvey milk'in çalışmaları ve gaza getirici konuşmalarını yaptıkları sırada sık sık sözlerinden ve özgürlük bildirgesinden alıntı yaptığı abd başkanıdır.

  fight club filminde tyler durden'ın kavga etmek istediği tarihi kişiliktir. uzun boyu, uzun kolu ve ilginç sakalı ile çocukluğumdan beri hep dikkatimi çekmiş bir isim olmuştur.

  avukatlık yaptığı dönemde ilginç yöntemler izleyerek henüz 23-24 yaşlarındayken çok başarılı davalar çıkardığı ve bir hukuk dehası olduğu da söylenir.
  1 ... arenadasneijder
 • beş şehir

  51.
  izledikten sonra 2 hafta boyunca ahmet kaya'dan beni vur şarkısını dinlemenize sebebiyet verecek filmdir.

  onur ünlü'nün yaptığı diğer filmlere kıyasla en iyi filmdir. öyle zannediyorum ki şevket karakterinin "ölü annem var" şiirinde onur ünlü biraz da olsa kendisine yer vermiş çünkü kendisinin de annesinin ölümü üzerine duyduğu acıya dair yazmış olduğu şiirler vardır.

  filmdeki erkek karakterler takıntılı ve platonik aşıklardır. diğerlerinin ise yüzleşmesi gereken bir ölüm korkusu vardır. tevfik öğretmen'in ise vicdan azabı.

  --spoiler--
  farklı farklı intihar, bunalım, kanser hikayelerinin kesiştirildiği bir başyapıttır. fakat nedense bu özelliğiyle bana itici gelmiştir. çünkü gerçekçi bir film izleyeceğinizi düşünürken bir anda absürde yakın biçimde ölüm ve dramanın yer ettiği bir filme dönüşmüştür.
  --spoiler--

  10 üzerinden 7'liktir. keşke biraz daha beslenseydi senaryo, ya da o 5 karakterden yalnızca 1-2 tanesini anlatan başka bir uzun metraj filmi çekilseydi.
  1 ... arenadasneijder
 • yeni şeyler getiriyorum